ΔΙΑΡΚΕΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Σύνθεση:

  1. ΑΜΠΟΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΜ (Δ.Υ.)
  2. ΑΡΑΒΙΔΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ Α-ΤΜ (Δ.Υ.)
  3. ΑΡΣΕΝΗ ΜΑΡΙΑ ΗΜ (Δ.Υ.)
  4. ΑΡΧΟΝΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΗΜ (Δ.Υ.)
  5. ΓΚΑΝΟΥΛΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΜ (ΕΛ.ΕΠ.)
  6. ΔΟΥΝΑΒΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΧΜ (ΠΑΝΕΠ)
  7. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΟΥ ΕΛΕΝΗ Α-ΤΜ (Δ.Υ.)
  8. ΕΥΓΕΝΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΜ (ΕΛ.ΕΠ.)
  9. ΚΑΔΙΑΝΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΠΜ (ΕΛ.ΕΠ.)
  10. ΜΑΤΣΟΥΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΗΜ & Μ Η/Υ (Δ.Υ.)
  11. ΜΠΟΝΑΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΠΜ (Δ.Υ.)
  12. ΠΕΤΡΙΔΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ Επιμελήτρια Ο.Ε. ΑΜ (Δ.Υ.)
  13. ΣΑΡΑΦΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Συντονιστής Ο.Ε. ΠΜ (Δ.Υ.)
  14. ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Α-ΤΜ (Δ.Υ.)
  15. ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΜ (Δ.Υ.)
  16. ΧΗΡΑΚΗ ΕΛΕΝΗ ΠΜ (ΕΛ.ΕΠ.)

 

 

Προγραμματισμός 2017-19

Σύνθεση:

  1. ΛΕΚΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΜ (ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο.Ε.)
  2. ΖΗΚΟΠΟΥΛΟΥ ΟΛΙΑ ΠΜ (ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΔΕ)
  3. ΜΗΤΡΑΚΑΚΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΠΜ (ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΟΕ)
  4. ΤΣΙΤΩΤΑΣ ΜΙΧΑΗΛ ΠΜ
  5. ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΜ
  6. ΒΡΑΓΓΑΛΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΜ, ΑΤΜ
  7. ΣΑΜΑΡΑΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΠΜ
  8. ΤΣΑΤΣΟΥΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΜ
  9. ΠΕΡΤΖΙΝΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ ΠΜ
  10. ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΟΥΡΟΥΔΗ ΠΜ
  11. ΓΑΛΑΝΑΚΗ-ΚΑΛΙΒΑΤΣΗ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ ΠΜ
  12. ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΠΜ
  13. ΚΑΡΑΦΑΓΚΑ ΣΤΕΛΛΑ ΠΜ
  14. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΙΔΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΠΜ
  15. ΡΑΛΛΗ ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΠΜ (ΕΠΙΤΙΜΟ ΜΕΛΟΣ)
  16. ΚΟΚΟΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΠΜΤ.Ε. (ΕΠΙΤΙΜΟ ΜΕΛΟΣ)

Εκδηλώσεις:

Προγραμματισμός 2017-19

Με βάση την Α3/Σ8/17 απόφαση της ΔΕ του ΤΕΕ/ΤΚΜ, συγκροτήθηκε για πρώτη Φορά η Διαρκής Ομάδα Εργασίας για την Τεχνολογία, την Πληροφορία, την Επικοινωνία και τα Καινοτόμα Υλικά.

Σύνθεση:

  1. ΙΑΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΗΜ)
  2. ΜΙΜΗ ΦΩΤΕΙΝΗ(ΦΩΦΗ) (ΜΜ)
  3. ΜΠΟΝΤΖΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΗΜ)
  4. ΜΥΛΩΝΑΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ (ΗΜ) (Συντονιστής)
  5. ΣΑΛΜΑΤΖΙΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ (ΗΜ)
  6. ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (ΗΜ) Καθηγητής ΠΑΜΑΚ
  7. ΧΑΤΖΗΜΗΣΙΟΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ Αν καθηγητής ΑΤΕΙΘ
  8. ΧΕΙΛΑΣ ΚΩΣΤΑΣ Αν καθηγητής ΤΕΙ Κ.Μ.
  9. ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ: ΣΤΟΛΗ ΕΡΜΙΝΑ

Εκδηλώσεις:

  • ΤΕΤΑΡΤΗ 02/05/2018 ώρα 17.30,στο Αμφιθέατρο του ΤΕΕ/ΤΚΜ ,εκδήλωση με τίτλο:
    «Η εφαρμογή του GDPR στον κλάδο των μηχανικών». Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με B2B  συναντήσεις μεταξύ των ενδιαφερομένων και εκπροσώπων των εταιρειών παροχής υπηρεσιών και λύσεων GDPR
    Βλ. σχετικό  Δελτίο τύπου: http://tkm.tee.gr/wp-content/uploads/2018/06/DT_03052018.pdf

Σύνθεση:

  1. Λεκίδης Βασίλης, Δρ Πολιτικός Μηχανικός, Δ/ντής Ερευνών ΟΑΣΠ, (Πρόεδρος)
  2. Ράλλη Πηνελόπη, Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός, επιστ. Συνεργάτης ΑΠΘ (Μέλος)
  3. Χατζηγώγος Θεόδωρος, Καθηγητής Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Μέλος)
  4. Κοκολάκης Κώστας, Συνταξιούχος π. Δ/ντής Πολιτικής Προστασίας ΠΚΜ & ΑΔΜΘ, (Μέλος)
  5. Τσατσούλας Δημήτριος, Δρ Πολιτικός Μηχανικός, Διοικητής Πυροσβεστικής Υπηρεσίας ΠΕ Θεσσαλονίκης (Μέλος)
  6. Ζηκοπούλου Όλια, Πολιτικός Μηχανικός, Προϊσταμένη Δ/νσης, ΥΑΣΒΕ, (Μέλος)
  7. Τσιτώτας Μιχάλης, Δρ Πολιτικός Μηχανικός, Δ/ντής Σχεδιασμού Υποδομών ΕΠΘ, Μέλος ΔΕ Εγνατίας Οδού ΑΕ, Αντιπρόεδρος Επιστημονικής Εταιρείας Ερευνών Σκυροδέματος (Μέλος)
  8. Καρακώστας Χρήστος, Δρ Πολιτικός Μηχανικός ΑΠΘ, Δ/ντής Ερευνών ΟΑΣΠ-ΙΤΣΑΚ, (μέλος)
  9. Σαμαράς Γρηγόρης, Συνταξιούχος Καθηγητής ΑΤΕΙΘ, (Μέλος)
  10. Βραγγάλας Βσίλης, Πολιτικός Μηχανικός, Μελετητής Δημοσίων Έργων, (Μέλος)
  11. Περτζινίδου Μαρία, Πολιτικός Μηχανικός, Τεχνική Επιθεωρήτρια Εργασίας για Υ+Α (Μέλος)
  12. Κουρούδη Αικατερίνη, Πολιτικός Μηχανικός – Αρχιτέκτων Τοπίου MLA, Αν. Προϊσταμένη Τμήμ. Πολιτικής Προστασίας ΜΕΘ (Μέλος)
  13. Γαλανάκη-Καλλιβάτση Τριανταφυλλιά, Πολιτικός Μηχανικός, Τεχνική Υπηρεσία Δήμου Νεάπολης – Συκεών, (Μέλος)
  14. Μπαλιάκας Τάσος, Αγρονόμος & Τοπογράφος Μηχανικός, MSc, Υπηρεσία Αποκατάστασης σεισμοπλήκτων Βορείου Ελλάδος /ΥΑΣΒΕ, (Μέλος)
  15. Αρναούτη Στέλλα, Δρ Πολιτικός Μηχανικός, (Μέλος)
  16. Αβραμίδης Ελευθέριος, Πολιτικός Μηχανικός, MSc, μέλος Επιτροπής Σύνταξης ΚΑΝΕΠΕ (Μέλος)
  17. Καραφαγκά Στέλλα, Πολιτικός Μηχανικός, MSc, Ερευνήτρια, Υποψ. Διδάκτωρ ΑΠΘ, (Μέλος)
  18. Καραγιαννίδου Ελευθερία, Πολιτικός Μηχανικός, Μελετήτρια Δημοσίων Έργων, υποψ. Διδάκτωρ ΑΠΘ, (Μέλος)
  19. Μητρακάκη Αναστασία, Πολιτικός Μηχανικός, MSc, στέλεχος Τμήματος Επαγγελματικών Θεμάτων ΤΕΕ/ΤΚΜ, (Επιμέλεια ΟΕ)

Εκδηλώσεις:

Αντικείμενο της ΟΕ: 

Οι φυσικές, τεχνολογικές και άλλες καταστροφές στο φυσικό και αστικό περιβάλλον και ειδικότερα: σεισμοί, πλημμύρες, φωτιές, εκρήξεις, κατολισθήσεις πρανών και βράχων, τεχνολογικά ατυχήματα, συνδυασμένες γεωφυσικές καταστροφές και καταστροφές που οφείλονται σε ανθρώπινες ενέργειες.
Η Ο.Ε. Θα ασχοληθεί κατά περίπτωση με την πρόληψη και διαχείριση, ετοιμότητα, αντιμετώπιση και αποκατάσταση των συνεπειών των παραπάνω φαινομένων.
Στο πλαίσιο της υλοποίησης του έργου της η Ο.Ε. θα έχει συνεργασία με κρατικούς και κοινωνικούς φορείς, θα εισηγείται στη Δ.Ε. προτάσεις, μέτρα και παρεμβάσεις θεσμικού χαρακτήρα και θα προβάλλει τις δραστηριότητές της με ενημερώσεις, παρουσιάσεις, ημερίδες και άλλες δράσεις.

Σύνθεση: από 2/10/2007 έως 4/3/2012

  1. ΛΕΚΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ (ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ)
  2. ΡΑΛΛΗ ΠΗΝΕΛΟΠΗ
  3. ΧΑΤΖΗΓΩΓΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
  4. ΚΟΚΟΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
  5. ΤΣΑΤΣΟΥΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
  6. ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
  7. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΙΔΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ
  8. ΒΡΑΓΓΑΛΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
  9. ΣΑΜΑΡΑΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ
  10. ΜΑΛΛΙΟΣ ΖΗΣΗΣ
  11. ΑΡΝΑΟΥΤΗ ΣΤΕΛΛΑ
  12. ΖΗΚΟΠΟΥΛΟΥ ΟΛΙΑ
  13. ΜΗΤΡΑΚΑΚΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ (ΕΠΙΜΕΛΗΤΡΙΑ)

Σύνθεση από 5/3/2012

  1. ΑΠΟΤΣΟΣ ΠΕΤΡΟΣ Α.Τ.Μ.
  2. ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ Π.Μ.
  3. ΒΛΑΧΟΔΗΜΗΤΡΑΚΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Π.Μ.
  4. ΒΛΑΧΟΚΩΣΤΑΣ ΧΡΙΣΤΟΣ (ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΔΕ) Μ.Μ.
  5. ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ  ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ Α.Μ.
  6. ΔΑΡΔΑΜΑΝΕΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Π.Μ.
  7. ΔΗΜΟΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΠΡΟΕΔΡΟΣ) Π.Μ.
  8. ΕΒΡΕΝΟΓΛΟΥ ΒΑΣΙΛΗΣ Η.Μ.
  9. ΙΩΑΝΝΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Α.Τ.Μ.
  10. ΚΑΒΑΛΛΑΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π.Μ.
  11. ΚΟΥΒΑΡΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ Π.Μ.
  12. ΚΟΥΡΟΥΠΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ Π.Μ.
  13. ΜΑΝΟΥΚΑ ΜΑΡΙΑ Π.Μ.
  14. ΜΗΤΡΑΚΑΚΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ (ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ) Π.Μ.
  15. ΜΗΤΡΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ (ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΔΕ) Α.Τ.Μ .
  16. ΝΑΣΤΟΣ ΖΗΣΗΣ Α.Τ.Μ.
  17. ΠΑΛΙΟΥΡΑΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ Η.Μ.
  18. ΠΑΠΠΑ ΟΛΓΑ Α.Μ.
  19. ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ Α.Μ.
  20. ΧΗΡΑΚΗ ΕΛΕΝΗ (ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΔΕ) Π.Μ.

Εκδηλώσεις: 

  • Τεχνολογικά Ατυχήματα Μεγάλης Έκτασης
  • Κανονισμός Επεμβάσεων (ΚΑΝΕΠΕ)
  • Προσεισμικοί Έλεγχοι – Τρωτότητα Κατασκευών
  • Αντιπλημμυρικός Σχεδιασμός και Προστασία της Μητροπολιτικής Ενότητας Θεσσαλονίκης
  • Εμπειρίες και Συμπεράσματα από τους πρόσφατους Σεισμούς της Ιαπωνίας και της Νέας Ζηλανδίας
  • Πρόληψη και Προστασία του Πολίτη και του Οικοσυστήματος από τις Δασικές Πυρκαγιές

Σύνθεση:

  1. ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΛΜΑΤΖΙΔΗΣ Η.Μ.
  2. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ Η.Μ.
  3. ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΧΑΤΖΗΜΙΣΙΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ  ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ  ΤΕΙ
  4. ΚΩΣΤΑΣ ΧΕΙΛΑΣ ΦΥΣΙΚΟΣ-ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΕΙ
  5. ΦΩΤΕΙΝΗ  ΜΙΜΗ Μ.Μ.
  6. ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΜΥΛΩΝΑΣ Η.Μ.
  7. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΟΝΤΖΙΟΣ Η.Μ.
  8. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ  ΙΑΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Η.Μ. 

Αντικείμενο της ΟΕ:

  • Ενίσχυση της δραστηριότητας για Νέες Τεχνολογίες, νέα υλικά και δίκτυα υψηλής τεχνολογίας.
  • Ανάληψη ενεργού ρόλου από το Τμήμα στη διαμόρφωση της ατζέντας της εθνικής ψηφιακής στρατηγικής, καθώς και για  θέματα ΤΠΕ (διαύγεια, ηλεκτρονικές προμήθειες, ψηφιακές υπογραφές, ηλεκτρονικές πληρωμές).
  • Προώθηση συνεργειών μεταξύ Δημοσίου - Επιχειρήσεων ΤΠΕ – Ακαδημαϊκών Ιδρυμάτων / Ερευνητικών Ινστιτούτων σε δράσεις τεχνολογίας αιχμής, έρευνας και καινοτομίας.
  • Οργάνωση σεμιναρίων και δράσεων ενημέρωσης από Έλληνες και ξένους καταξιωμένους επιστήμονες, αξιοποίηση προγραμμάτων της Ε.Ε. και του ΕΣΠΑ.

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ της ΟΕ

 Δελτία Τύπου

Σύμφωνα με τον προγραμματισμό της θητείας, συγκροτούνται  διαρκείς Ομάδες Εργασίας. Αυτές οι ΟΕ είναι ευέλικτα ολιγομελή σχήματα, με μέλη υψηλής εξειδίκευσης, δυνατότητα γρήγορης ανταπόκρισης σε ζητήματα αιχμής, συγκεκριμένο αντικείμενο και παραδοτέα σε  προσδιορισμένα χρονικά διαστήματα.

ΟΕ για το ΕΣΠΑ

Η ΟΕ παρακολουθεί και υποβάλλει προτάσεις για τα θέματα του ΠΕΠ και των τομεακών ΕΠ, συνεργάζεται με τους εκπροσώπους του Τμήματος στα νέα όργανα που θα συγκροτηθούν και με όλες τις ΜΕ αναπτυξιακών και επιστημονικών θεμάτων  και εποπτεύεται από το ΤΕΑΘ

ΟΕ Επαγγελματικών Δικαιωμάτων

Δεδομένου του μεγάλου εύρους του θέματος συγκροτείται ειδική ΟΕ, η οποία εποπτεύεται από τη ΜΕ Επαγγελματικών και υποστηρίζεται από το ΤΕΘ.

ΟΕ για την Αντισεισμική προστασία και αντιμετώπιση φυσικών καταστροφών.

Το αντικείμενο της ΟΕ προσδιορίζεται σε γενικές γραμμές ως εξής:

  • Επισήμανση θεσμικών προβλημάτων και θεμάτων της Περιφέρειας, προτάσεις για πρόληψη και θεραπεία.
  • Προτάσεις για βελτίωση του σχεδίου Ξενοκράτης.
  • Συμμετοχή και ανάληψη αρμοδιοτήτων σε σχέση με το πρόγραμμα ΕΠΑΝΤΥΚ.

Συντονιστικό όργανο για την επιμόρφωση και τη δια βίου εκπαίδευση

Η ΟΕ συντονίζει και οργανώνει τα σεμινάρια μικρής διάρκειας, επεξεργάζεται προτάσεις για τη βελτίωση και διεύρυνση της επιμορφωτικής δραστηριότητας του Τμήματος και την ανάπτυξη διαδικτυακού εκπαιδευτικού υλικού.

ΟΕ για την αναμόρφωση του θεσμικού πλαισίου του ΤΕΕ

Η ΟΕ θα εποπτεύεται από την «Α» του ΤΕΕ/ΤΚΜ και θα συγκροτηθεί με πρότασή της.

Σύνθεση:

  1. ΑΠΟΤΣΟΣ ΠΕΤΡΟΣ Α.Τ.Μ.
  2. ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ Π.Μ.
  3. ΒΛΑΧΟΔΗΜΗΤΡΑΚΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Π.Μ.
  4. ΒΛΑΧΟΚΩΣΤΑΣ ΧΡΙΣΤΟΣ (ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΔΕ) Μ.Μ.
  5. ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ  ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ Α.Μ.
  6. ΔΑΡΔΑΜΑΝΕΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Π.Μ.
  7. ΔΗΜΟΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΠΡΟΕΔΡΟΣ) Π.Μ.
  8. ΕΒΡΕΝΟΓΛΟΥ ΒΑΣΙΛΗΣ Η.Μ.
  9. ΙΩΑΝΝΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Α.Τ.Μ .
  10. ΚΑΒΑΛΛΑΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π.Μ.
  11. ΚΟΥΒΑΡΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ Π.Μ.
  12. ΚΟΥΡΟΥΠΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ Π.Μ.
  13. ΜΑΝΟΥΚΑ ΜΑΡΙΑ Π.Μ.
  14. ΜΗΤΡΑΚΑΚΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ (ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ) Π.Μ.
  15. ΜΗΤΡΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ (ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΔΕ) Α.Τ.Μ .
  16. ΝΑΣΤΟΣ ΖΗΣΗΣ Α.Τ.Μ.
  17. ΠΑΛΙΟΥΡΑΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ Η.Μ.
  18. ΠΑΠΠΑ ΟΛΓΑ Α.Μ.
  19. ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ Α.Μ.
  20. ΧΗΡΑΚΗ ΕΛΕΝΗ (ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΔΕ) Π.Μ.

Αντικείμενο της ΟΕ: 

Οι φυσικές, τεχνολογικές και άλλες καταστροφές στο φυσικό και αστικό περιβάλλον και ειδικότερα: σεισμοί, πλημμύρες, φωτιές, εκρήξεις, κατολισθήσεις πρανών και βράχων, τεχνολογικά ατυχήματα, συνδυασμένες γεωφυσικές καταστροφές και καταστροφές που οφείλονται σε ανθρώπινες ενέργειες.
Η Ο.Ε. Θα ασχοληθεί κατά περίπτωση με την πρόληψη και διαχείριση, ετοιμότητα, αντιμετώπιση και αποκατάσταση των συνεπειών των παραπάνω φαινομένων.
Στο πλαίσιο της υλοποίησης του έργου της η Ο.Ε. θα έχει συνεργασία με κρατικούς και κοινωνικούς φορείς, θα εισηγείται στη Δ.Ε. προτάσεις, μέτρα και παρεμβάσεις θεσμικού χαρακτήρα και θα προβάλλει τις δραστηριότητές της με ενημερώσεις, παρουσιάσεις, ημερίδες και άλλες δράσεις.

Σύνθεση:

  1. ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΛΜΑΤΖΙΔΗΣ Η.Μ.
  2. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ Η.Μ.
  3. ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΧΑΤΖΗΜΙΣΙΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ  ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ  ΤΕΙ
  4. ΚΩΣΤΑΣ ΧΕΙΛΑΣ ΦΥΣΙΚΟΣ-ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΕΙ
  5. ΦΩΤΕΙΝΗ  ΜΙΜΗ Μ.Μ.
  6. ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΜΥΛΩΝΑΣ Η.Μ.
  7. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΟΝΤΖΙΟΣ Η.Μ.
  8. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ  ΙΑΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Η.Μ. 

Αντικείμενο της ΟΕ:

  • Ενίσχυση της δραστηριότητας για Νέες Τεχνολογίες, νέα υλικά και δίκτυα υψηλής τεχνολογίας.
  • Ανάληψη ενεργού ρόλου από το Τμήμα στη διαμόρφωση της ατζέντας της εθνικής ψηφιακής στρατηγικής, καθώς και για  θέματα ΤΠΕ (διαύγεια, ηλεκτρονικές προμήθειες, ψηφιακές υπογραφές, ηλεκτρονικές πληρωμές).
  • Προώθηση συνεργειών μεταξύ Δημοσίου - Επιχειρήσεων ΤΠΕ – Ακαδημαϊκών Ιδρυμάτων / Ερευνητικών Ινστιτούτων σε δράσεις τεχνολογίας αιχμής, έρευνας και καινοτομίας.
  • Οργάνωση σεμιναρίων και δράσεων ενημέρωσης από Έλληνες και ξένους καταξιωμένους επιστήμονες, αξιοποίηση προγραμμάτων της Ε.Ε. και του ΕΣΠΑ.
TOP