Search
Close this search box.

Οι διακριθέντες του διαγωνισμού σύνθετης παιχνιδοκατασκευής

Ολοκληρώθηκε η αξιολόγηση των συμμετοχών του Διαγωνισμού Σχεδιασμού Σύνθετης Παιχνιδοκατασκευής που προκηρύχθηκε και διεξήχθη στο πλαίσιο συνεργασίας μεταξύ του ελληνικού τμήματος της UIA (International Union of Architects), του ΤΕΕ-ΤΚΜ, του Εργαστηρίου Βιομηχανικού Σχεδιασμού (Τμήμα Εικαστικών & Εφαρμοσμένων Τεχνών ΑΠΘ) και της εταιρείας ΠΑΡΚΟΤΕΧΝΙΚΗ Α.Ε. που ήταν και αγωνοθέτης του διαγωνισμού.

Για τη διαδικασία αξιολόγησης συνήλθε σε απαρτία η επιτροπή αξιολόγησης, αποτελούμενη από τα παρακάτω μέλη:

  • Κονταξάκης Δημήτρης, Επίκουρος καθηγητής Τμήματος Αρχιτεκτόνων ΑΠΘ
  • Λιαμάδης Γιώργος, Επίκουρος καθηγητής Σχολής Καλών Τεχνών ΑΠΘ
  • Μπίλλιας Πάρις, Πολιτικός μηχανικός, Πρόεδρος ΤΕΕ/ΤΚΜ
  • Παπαντωνίου Έλενα, Αρχιτέκτων μηχανικός (ΑΠΘ), εκπρόσωπος Αγωνοθέτη
  • Τσινίκας Νίκος, Ομότιμος καθηγητής Τμήματος Αρχιτεκτόνων ΑΠΘ

Έπειτα από λεπτομερή και ενδελεχή αξιολόγηση των συμμετοχών κάθε κατηγορίας (Α και Β), η Επιτροπή προχώρησε στην επιλογή των παρακάτω συμμετοχών με τις αντίστοιχες διακρίσεις ανάλογα με την κατηγορία συμμετοχής.

Κατηγορία Α (Διπλωματούχοι

  1. SoundGames D# (Δημόπουλος Γεώργιος, Γρηγοριάδου Μαρία-Αλεξάνδρα) – 1ο Βραβείο (1.500€)
  2. Ribbon (Δοσοπούλου Αφροδίτη, Κουτσιούμπα Ηρώ, Μπάμπου Βιβή)- 2ο Βραβείο (1.000€)
  3. Σύνθετη παιχνιδοκατασκευή ‘R9Z1519′ (Ρίζος Απόστολος)- 3ο Βραβείο (500€)
  4. Lets paint (Σπανάκη Καλλιόπη) – Έπαινος
  5. Ποντικοπαγίδα (Αλμαλιώτου Ευαγγελία, Γαβριηλίου Μιχαέλα) – Έπαινος
  6. Παιχνιδοκατασκευή (Κιούση Μαρία) – Έπαινος
  7. Πράσινη Μπίλια (Λολίδης Ηλίας, Λολίδου Βάλια) – Έπαινος
  8. Παιχνιδοκατασκευή (Καλού Πάττυ) – Έπαινος
  9. Kidz Labyrinth– Παιδικός Λαβύρινθος (Καρυώτη Έφη) – Ειδική μνεία

Κατηγορία Β (Φοιτητές)

  1. Το Ναυάγιο (Ζεγγίνη Μυρτώ- Τσιλομελέκης Γεώργιος) – Βραβείο (300€)
  2. Replay Ένα παιχνίδι επινόησης, ήχου και ισορροπίας (Καϊσίδου Μαρία -Τριανταφυλλίδου Αλεξάνδρα) – Βραβείο (300€)
  3. Παιχνιδοκατασκευή (Κάρτα Χρυσάνθη, Παπανικολάου Λένα) – Βραβείο (300€)
  4. Ζούγκλα (Αβαρκιώτης Αλκιβιάδης) – Έπαινος
  5. Κινησιοπαιχνιδίσματα (Καραμπίνη Λητώ, Κωνιού Μαρίνα) –Έπαινος
  6. Toy Τube (Μήλαρη Άννα Μαρία) – Έπαινος
  7. Play_garden (Κατσαντώνης Βασίλης, Μπούσιος Ιωάννης, Τρίκκα Χαρίκλεια) – Έπαινος
  8. Καράβι (Δαλαβούρας Μάριος, Βούρου Αγγελική, Βάθης Σπύρος) – Έπαινος

Ο χώρος και η ημερομηνία απονομής των Βραβείων και των Επαίνων θα ανακοινωθεί το αργότερο έως τις 26 Οκτωβρίου 2018.